1997
Jar 1997 Vznik SMOLA A HRUŠKY v Spišskej Novej Vsi Zakladajúca zostava Spoko Kramár -spev, gitara, Ubo Gott -basa, Števo Ondáš – bicie, Eva Kacejová – saxofón, Laco Petrek – gitara spev. Názov skupiny je inšpirovaný príslovím Nachytaný na hruškách. Členov skupiny spájajú kanadské žartíky, basketbal, crazy komédie, horory, párty a všadeprítomná recesia. Ovplyvnení punkom, reggae, alternatívou a ska. Obľúbené skupiny The Clash, The Cure, Ramones, Bob Marley, Depeche Mode, Smashing Pumpkins a U2. Prvá skúšobňa garáž , v ktorej bola dominantná ŠKODA 105.
1998
Prve demo s názvom Plexisklo, prve pozitívne ohlasy a recenzie, prvá skladba na cd s názvom Walkman na kompilácii mladých slovenských interpretov. Najlepšia skúšobňa v histórii skupiny – Dom kultúry a skúšky priamo na pódiu.
1999
Meníme skušobňu z exkluzívnych priestorov Domu kultúry do domu, v ktorom pred 100 rokmi býval kat. Zvládli sme zopár koncertov.
2000
Druhe demo Svokra, oficiálny web http://www.smolaahrusky.sk
2001
Prvý oficiálny singel a k nemu videoklip Hypemarket, vyšiel aj na kompilácii Skate Party v Universal music. Účasť vo finále pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad s pesničkou Hypermarket.
2002
Noví členovia Dáša Filipová spev a Peter Kovalič perkusie, Spoko sa stal manažérom skupiny.
2003
Debutový album JESEŇ 2003, so singlami Hypemarket, Svokra , Páslo dievča kozy, Posteľ a Andrea Verešová. Krstní otcovia Horkýže Slíže. Odohraných 80 koncertov za rok, prvé koncerty v Čechách.
2004
2.miesto vo finále vyhľadávacej súťaže Jim Beam Music. Tour po Poľsku nazvané Pankregeparty TOUR s poľskými skupinami Farben Lehre, Habakuk a Proletaryat.
2005
Vystúpenie na najväčšom Poľskom reggae-ska festivale Winter Reggae . Skladba Elvis presný vyšla v Poľsku na kompilácii Nie Zabijaj v náklade 100 000 ks . Vyšiel 2. album NA CHATE. Hit Matura vo všetkých hitparádach a televíziach. Klipy Jarná Modlitba a Silvester. Viac ako 90 koncertov za rok. Odchod gitaristu Laca Petreka, prišiel Lukáš Pavelka.
2006
Videoklip na skladbu HIT, festivaly na Slovensku a Poľsku. Odchod saxofonistky Evy.
2007
Skladba Cigareta na New Compilation of Slovak Ska vol 2. Nový singel Tanga, ktorého videoklip získal 3 európske ceny na festivaloch animovaných filmov v Taliansku, Portugalsku a Nemecku. Pesnička bola napísaná na už hotový videoklip a nie naopak. Vznik http://youtube.com/smolaahrusky profil na http://bandzone.cz/smolaahrusky a http://myspace.com/smolaahruskysk
2008
Koncert na Českom Woodstocku v TRUTNOVE. Vyšiel 3.album KAMEŇ PAPIER NOŹNICE so singlami a klipmy Tanga, Na čom záleží a Znamenia. Krstný otec Janko Kuric so skupiny Vidiek.
2009
Finále Eurovision Song Contest 2009 s pesničkou Na Čom Záleží. TRUTNOV FESTIVAL, HRUŠKA FEST CZ, Klubové turné 80 koncertov za rok. Aktualizovaná zostava Spoko Kramár – spev, gitara, Ubo Gott -basa, Števo Ondáš – bicie, Lukáš Pavelka – gitara, Matúš Miženko – trúbka, spev, Jano Miženko – trombón, spev. Profil už aj na http://facebook.com/smolaahrusky
2010
Spoko končí s manažovaním – nový manažér Martin Faky Hlavatý. Nový singel PRIDAJ SI MA vo finále Eurovision Song Contest 2010. Nové videoklipy Pridaj si Ma a Prasa. Prvé live CD LAJFKA a prvé DVD 13 Životov Live in TOPFEST. Turné 13 životov tour po Slovensku. DVD krstil Marián Čekovský.
2011
Jar nový singel LOVESONG. V lete fenomenálny úspech pesničky a videoklipu FAJČIŤ TREBA, v ktorom hosťuje charizmatický a rešpektovaný raper DNA. Klip na tento hit ako prvý presiahol hranicu 1 000 000 pozretí. Medzinárodné turné PALEC HORE tour. 22 koncertov v Poľsku, na Slovensku a v Čechách.
2012
Nový album PALEC HORE. Pokračovanie úspešného PALEC HORE TOUR, 17 koncertov v Čechách a na Slovensku s Rybičky 48, Doctor PP a Bára Zemanová. Nové videoklipy ANALOG DIGITAL , LOVESONG a SOM NAJEBANÝ. Pilotný singel a sexy hit HONEY HONEY, v ktorom hosťuje ZDENKA PREDNÁ.
2013
Česko-Slovenské turné TOPFEST BEST OF TOUR 2013, 22 koncertov s hosťom českou kapelou UDG. Počas tohto turné kapela pokorila hranicu 850 koncertov. Nový singel a klip VYLÍŽEM, v ktorom hosťuje česká herečka a speváčka Berenika Kohoutová, klip natočený v Meet Factory Praha v spolupráci s Reserve07. Videoklipy na oficiálnom YouTube kanáli presiahli sledovanosť 5 000 000 pozretí. Jeseň a záver roka patrí jedinečnému akustickému turné UNPLUGGED & DOCUMENT TOUR 2013, odohrali sme 14 koncertov, počas ktorých sa premietal aj filmový dokument o kapele, ktorý natočil talentovaný avantgardný umelec Enrik Bistika. Špeciálny koncert v rámci tohto tour sme odohrali aj s hosťami na perkusie a sláčikové nástroje vo vypredanom Spišskom divadle, počas ktorého sa natáčalo DVD, ktoré vyjde budúci rok. Taktiež vychádza aj nový singel a klip TELEVÍZNE NOVINY, v ktorom hosťuje tatranský víchor raper Zverina.
2014
Pokračovanie úspešného akustického turné SPECIAL UNPLUGGED TOUR 2014 v šiestich mestách a prvýkrát aj v Česku. Vydanie nového singlu a klipu ČIERNY BIELY, v ktorom hosťuje rešpektovaný raper Supa z kapely Moja reč a česká gypsy funková legenda Gulo Čar.
2015
Vydanie výberového albumu BEST ON 1997 - 2015, kde sa nachádzajú najväčšie hity kapely a oslava 18. výročia vzniku. Absolvovali sme dvojfázové tour Best On tour, kde sa odohralo 50 koncertov a v Čechách aj s hosťom kapelou Fast Food Orchestra a v rámci, ktorého prebehol krst v Prahe (krstil Dan Nekonečný) a Bratislave (krstili Katy Talan, DNA, Supa a Zverina). Kapela počas tour dosiahla a prekročila hranicu 1000 odohratých koncertov svojej hudobnej kariéry. Vydanie nového singlu a klipu UTEKÁM, v ktorom hosťuje populárna česká kapela Fast Food Orchestra, o vizualizáciu klipu sa postaral team z Learto production. Jesenno-zimné tour v znamení tematických koncertov pod názvom SPECIAL tour s populárnou kapelou The Paranoid. Nový projekt a unikátne spojenie s dychovým orchestrom RDH Tatramat Matejovce, ktoré vyvrcholilo vypredaným exkluzívnym vianočným koncertom v Spišskej Novej Vsi, kde sa krstilo nové CD/DVD Unplugged live in Spišské divadlo.
2016
Pokračovanie SPECIAL tour s kapelou The Paranoid. Nový projekt frontmana kapely Spoka a jeho návrat pod basketbalový kôš a zaradenie na súpisku extraligového teamu AC LB 04 Spišská Nová Ves. Celý projekt je sprevádzaný filmovou kamerou a rôznymi hosťami zo sveta šoubiznisu, ktorí majú blízko k basketbalu a výsledkom bude dokumentárny film "52:0". Veľký medzník v histórii kapely a odohratý koncert v Londýne - club Venue 229 s populárnou českou kapelou UDG a francúzskou kapelou Norville. Natáčanie nového klipu a dokumentu v Londýne. Vydanie nového klipu s Orchestrom k skladbe Honey Honey. Vydanie nového singlu a klipu k skladbe Profesor lásky, na ktorom sa textársky podieľal jeden z najlepších slovenských textárov Vlado Krausz a romantický klip sa natáčal v nádhernom prostredí Slovenského raja. Koncom roka kapela vydáva ďalší nový singel a klip k skladbe KURMI kde hosťuje prezident zábavy a skvelý muzikant Marián Čekovský. Šaleny klip sa natáčal v spoločnej domácej produkcii - Martin Krestián, Spoko production a AFL promotion. Oba songy sú predzvesťou nového albumu Čiernobiely a veľkých osláv k 20. výročiu kapely, ktorému bude venovaný celý rok 2017.
2017
Celoročná oslava 20. výročia založenia kapely a pôsobenia na česko-slovenskej scéne. Vydanie nového albumu Čiernobiely. Krst prebehol na prvej zastávke 20 rokov tour v Bratislave v klube Ateliér Babylon, krstným otcom CD sa stala legenda česko-slovenskej hudobnej scény Jožo Ráž zo skupiny Elán. Ako hostia krstu sa predstavili: Moja Reč + Komplot, Boy Wonder, Fast Food Orchestra, Colectiv, Alžbeta & Júlia. Turné prebiehalo počas 3 mesiacoch a kapela odohrala 22 koncertov na Slovensku, ako hostia sa na vybraných koncertoch predstavili: česká kapela Fast Food Orchestra, Boy Wonder s kapelou General Foxx a na záverečnom koncerte, ktorý bol zároveň aj domáci Spišský krst sa predstavila a CD pokrstila folklórna skupina Šafolka. Kapela vydáva ďalšie videosingle z nového albumu: uletená skladba a netradičný klip Čo si kupila, kde hosťuje už nebohý kráľ Šumavy a Cibule - Ladislav Meliško, kvalitne vypestovaný song Zelený čaj na feate s rešpektovanými MCs a to špinavý poet a producent Boy Wonder, český reggae bard Colectiv a mladé speváčky Alžbeta a Júlia, nová medzinárodná spolupráca s francúzskym trúbkárom a raggamuffin MC tvoriacim pod menom Tribuman, svetový klip k skladbe One love sa natáčal v Londýne, Štrasburgu a Spišskej Novej Vsi, a v neposlednom rade fantastická spolupráca a megahit Gruľa feat. Petra Polnišová. Na nový album vyšli veľmi pozitívne recenzie v časopisoch Rock & Pop či Nový Populár a taktiež množstvo rozhovorov v slovenských rádiách a na hudobných portáloch. Unikátom je, že každá skladba z nového albumu Čiernobiely má svoje vizuálne spracovanie a klipy na SaH kanáli presiahli hranicu 16 000 000 zhliadnutí. Na novom albume Struny českej kapely Fast Food Orchestra hosťuje SaH v skladbe Bezbranná. Kapela sa predstavuje v reláciách programu Slovenskej televízie - Park a Hudba made in Slovakia. Koniec roka a osláv výročia kapela uzatvára vydaním svojho prvého vianočného videosinglu Na Vianoce patríme k sebe, ktorý sa okamžite stáva novým najsledovanejším a najpočúvanejším slovenským vianočným hitom.
2018
Ďalší historický medzník kapely a pozvanie do Tel Avivu od spriatelenej izraelskej kapely Los Caparos na festival Tel Aviv Ska Invasion, ktorý sme odohrali v plnom klube Abraham hostel, spolu s Los Caparos a Michal Shapira band. Počas pobytu v Izraeli kapela natočila nový videosingel Na ceste za inou v spolupráci s filmárskym teamom Lexis Production. Na jeseň kapela finišuje s prípravami na turné Patríme k sebe tour 2018, v rámci, ktorého pripravuje aj nový československý album Patríme k sebe pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa. Ako pilotný videosingel vychádza hit Český turista v Tatrách, kde hosťuje česká rocková legenda Lou Fanánek Hagen z kapely Tři Sestry a v klipe sa v hlavnej úlohe predstavil český bulvárny guru Pavel Novotný. K aktuálnemu predvolebnému dianiu na Slovensku kapela vydáva satirickú baladu Voľby budú každý deň.
2019
Začiatok koncertnej sezóny začíname zmenou na poste sólového gitaristu. Odchádza Lukáš Pavelka a novým členom kapely a gitaristom sa stáva Martin Pižem. Vydávame hokejovú baladu Hokejové emócie ako recesiu na hokejové hymny, ktorých za tie roky na scéne vzniklo neúrekom, skladba sa stretla s veľmi pozitívnym ohlasom nielen u fanúšikov hokeja. Vydávame ďalšiu zábavnú skladbu Vývrtka, ktorá sa okamžite stáva hitovou záležitosťou. V klipe mám dokonca vlastnú choreografiu, ktorú vymyslel Martin Kapi Kapusta a točíme v spolupráci so skvelými a medzinárodne úspešným domácimi tanečnými skupinami BDSkrew a Denzz Industry. O vizuál k obom klipom Hokejové emócie a Vývrtka sa postaral náš dvorný kameraman Pavol Varga. Po úspešnej festivalovej sezóne vydávame ďalší česko-slovenský singel pod názvom Štěstíčko, kde sa ako hudobní hostia predstavili Martina Pártlová, speváčka a stály hosť českej legendárnej folk-rockovej kapely Čechomor a rocker Petr Pečený, spevák a frontman skupiny Doctor P.P. Skladba je voľným pokračovaním hitu Český turista v Tatrách. S českou kapelou Doctor P.P. ideme na česko-slovenské Štěstíčko minitour 2019.
2020
Po výraznom úspechu sólovej novinky Spoko feat. Mirka Miškechová - Aj ty to tak cítiš, ktorá sa stala žiadaným a hraným rádiovým singlom vyrážame na špeciálne akustické tour spolu so špeciálnym hudobným hosťom, ktorým nie je nik iný ako Mirka. Pár dní pred začiatkom tour vydávame hruškácku skladbu Asistent(ka), ktorá reflektuje recesistickým pohľadom nielen politickú, ale i celospoločenskú situáciu vo verejnom priestore. Turné sme odštartovali vypredaným koncertom v unikátnej koncertnej sieni Reduta v Spišskej Novej Vsi. Ďalšie vypredané koncerty v Púchove, Nitre a Vrútkach sú pre nás aj fanúšikov fantastickým zážitkom a obrovskou energiou, bohužial už vieme, že na dlhú dobu sa pre nás skvele rozbehnutý rok zastaví a celá naša hudobná brandža a celkovo kultúra padne na kolená. Prišla pandémia COVID 19 a celý svet bojuje. Nevzdávame sa a napriek tomu, že nemôžeme koncertovať a zrušilo sa nám vyše 70 koncertov, myslíme pozitívne a spájame sa s našími fans cez naše siete. Začína sa nová éra online koncertov, odohrali sme nezabudnuteľný koncert na streche školy v Kežmarku a púšťame do sveta pesničkový korona-špeciál, kde každá skladba je obrazom aktuálnej doby a situácie, ktorú sme momentálne prežívali. Spoko pokračuje aj v sólovej tvorbe a vychádzajú single a klipy Na vlnách a Láska na druhú, následne na to vydáva svoje debutové sólo EP s názvom Láska na druhú. Počas leta sa nám nakoniec podarilo odohrať pár koncertov, keď sa na chvíľu uvolnili opatrenia, za čo sme veľmi vďační. Skladby - Nasaďme si hrušky, Kvások a Ja, Diabetická, Nepokazme si to, Kĺzavý medián si obľúbili nielen naši fans a pozitívne reakcie nás stále hnali do ďalšje tvorby. Sme šťastní, že sme mohli aspoň takto vyčariť úsmev na tvárach, či podporiť všetkých vďaka, ktorým môžeme ešte stále dýchať. Záver roka končíme skvelým online koncertom v Klube Smer 77 v Žiline a elegantnou akustickou lahôdkou nášho hitu Na Vianoce patríme k sebe, ktorý predznamenáva, že bude živý akustický záznam z koncertu v Redute. Bol to pre nás najťažší rok v našej hudobnej kariére a celkovo aj našich životoch. Niečo sa zmenilo a ostáva to tu s nami, ktovie dokedy, každopádne svet už nikdy nebude ako predtým. Napriek všetkému bol tento rok pre nás veľmi plodný a do budúceho roka máme pre vás pripravené nielen ďalšie nové single, ale aj bohatú nádielku v podobe niekoľkých albumov.