1997
Jar 1997 Vznik SMOLA A HRUŠKY v Spišskej Novej Vsi Zakladajúca zostava Spoko Kramár -spev, gitara, Ubo Gott -basa, Števo Ondáš – bicie, Eva Kacejová – saxofón, Laco Petrek – gitara spev. Názov skupiny je inšpirovaný príslovím Nachytaný na hruškách. Členov skupiny spájajú kanadské žartíky, basketbal, crazy komédie, horory, párty a všadeprítomná recesia. Ovplyvnení punkom, reggae, alternatívou a ska. Obľúbené skupiny The Clash, The Cure, Ramones, Bob Marley, Depeche Mode, Smashing Pumpkins a U2. Prvá skúšobňa garáž , v ktorej bola dominantná ŠKODA 105.
1998
Prve demo s názvom Plexisklo, prve pozitívne ohlasy a recenzie, prvá skladba na cd s názvom Walkman na kompilácii mladých slovenských interpretov. Najlepšia skúšobňa v histórii skupiny – Dom kultúry a skúšky priamo na pódiu.
1999
Meníme skušobňu z exkluzívnych priestorov Domu kultúry do domu, v ktorom pred 100 rokmi býval kat. Zvládli sme zopár koncertov.
2000
Druhe demo Svokra, oficiálny web http://www.smolaahrusky.sk
2001
Prvý oficiálny singel a k nemu videoklip Hypemarket, vyšiel aj na kompilácii Skate Party v Universal music. Účasť vo finále pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad s pesničkou Hypermarket.
2002
Noví členovia Dáša Filipová spev a Peter Kovalič perkusie, Spoko sa stal manažérom skupiny.
2003
Debutový album JESEŇ 2003, so singlami Hypemarket, Svokra , Páslo dievča kozy, Posteľ a Andrea Verešová. Krstní otcovia Horkýže Slíže. Odohraných 80 koncertov za rok, prvé koncerty v Čechách.
2004
2.miesto vo finále vyhľadávacej súťaže Jim Beam Music. Tour po Poľsku nazvané Pankregeparty TOUR s poľskými skupinami Farben Lehre, Habakuk a Proletaryat.
2005
Vystúpenie na najväčšom Poľskom reggae-ska festivale Winter Reggae . Skladba Elvis presný vyšla v Poľsku na kompilácii Nie Zabijaj v náklade 100 000 ks . Vyšiel 2. album NA CHATE. Hit Matura vo všetkých hitparádach a televíziach. Klipy Jarná Modlitba a Silvester. Viac ako 90 koncertov za rok. Odchod gitaristu Laca Petreka, prišiel Lukáš Pavelka.
2006
Videoklip na skladbu HIT, festivaly na Slovensku a Poľsku. Odchod saxofonistky Evy.
2007
Skladba Cigareta na New Compilation of Slovak Ska vol 2. Nový singel Tanga, ktorého videoklip získal 3 európske ceny na festivaloch animovaných filmov v Taliansku, Portugalsku a Nemecku. Pesnička bola napísaná na už hotový videoklip a nie naopak. Vznik http://youtube.com/smolaahrusky profil na http://bandzone.cz/smolaahrusky a http://myspace.com/smolaahruskysk
2008
Koncert na Českom Woodstocku v TRUTNOVE. Vyšiel 3.album KAMEŇ PAPIER NOŹNICE so singlami a klipmy Tanga, Na čom záleží a Znamenia. Krstný otec Janko Kuric so skupiny Vidiek.
2009
Finále Eurovision Song Contest 2009 s pesničkou Na Čom Záleží. TRUTNOV FESTIVAL, HRUŠKA FEST CZ, Klubové turné 80 koncertov za rok. Aktualizovaná zostava Spoko Kramár – spev, gitara, Ubo Gott -basa, Števo Ondáš – bicie, Lukáš Pavelka – gitara, Matúš Miženko – trúbka, spev, Jano Miženko – trombón, spev. Profil už aj na http://facebook.com/smolaahrusky
2010
Spoko končí s manažovaním – nový manažér Martin Faky Hlavatý. Nový singel PRIDAJ SI MA vo finále Eurovision Song Contest 2010. Nové videoklipy Pridaj si Ma a Prasa. Prvé live CD LAJFKA a prvé DVD 13 Životov Live in TOPFEST. Turné 13 životov tour po Slovensku. DVD krstil Marián Čekovský.
2011
Jar nový singel LOVESONG. V lete fenomenálny úspech pesničky a videoklipu FAJČIŤ TREBA, v ktorom hosťuje charizmatický a rešpektovaný raper DNA. Klip na tento hit ako prvý presiahol hranicu 1 000 000 pozretí. Medzinárodné turné PALEC HORE tour. 22 koncertov v Poľsku, na Slovensku a v Čechách.
2012
Nový album PALEC HORE. Pokračovanie úspešného PALEC HORE TOUR, 17 koncertov v Čechách a na Slovensku s Rybičky 48, Doctor PP a Bára Zemanová. Nové videoklipy ANALOG DIGITAL , LOVESONG a SOM NAJEBANÝ. Pilotný singel a sexy hit HONEY HONEY, v ktorom hosťuje ZDENKA PREDNÁ.
2013
Česko-Slovenské turné TOPFEST BEST OF TOUR 2013, 22 koncertov s hosťom českou kapelou UDG. Počas tohto turné kapela pokorila hranicu 850 koncertov. Nový singel a klip VYLÍŽEM, v ktorom hosťuje česká herečka a speváčka Berenika Kohoutová, klip natočený v Meet Factory Praha v spolupráci s Reserve07. Videoklipy na oficiálnom YouTube kanáli presiahli sledovanosť 5 000 000 pozretí. Jeseň a záver roka patrí jedinečnému akustickému turné UNPLUGGED & DOCUMENT TOUR 2013, odohrali sme 14 koncertov, počas ktorých sa premietal aj filmový dokument o kapele, ktorý natočil talentovaný avantgardný umelec Enrik Bistika. Špeciálny koncert v rámci tohto tour sme odohrali aj s hosťami na perkusie a sláčikové nástroje vo vypredanom Spišskom divadle, počas ktorého sa natáčalo DVD, ktoré vyjde budúci rok. Taktiež vychádza aj nový singel a klip TELEVÍZNE NOVINY, v ktorom hosťuje tatranský víchor raper Zverina.
2014
Pokračovanie úspešného akustického turné SPECIAL UNPLUGGED TOUR 2014 v šiestich mestách a prvýkrát aj v Česku. Vydanie nového singlu a klipu ČIERNY BIELY, v ktorom hosťuje rešpektovaný raper Supa z kapely Moja reč a česká gypsy funková legenda Gulo Čar.
2015
Vydanie výberového albumu BEST ON 1997 - 2015, kde sa nachádzajú najväčšie hity kapely a oslava 18. výročia vzniku. Absolvovali sme dvojfázové tour Best On tour, kde sa odohralo 50 koncertov a v Čechách aj s hosťom kapelou Fast Food Orchestra a v rámci, ktorého prebehol krst v Prahe (krstil Dan Nekonečný) a Bratislave (krstili Katy Talan, DNA, Supa a Zverina). Kapela počas tour dosiahla a prekročila hranicu 1000 odohratých koncertov svojej hudobnej kariéry. Vydanie nového singlu a klipu UTEKÁM, v ktorom hosťuje populárna česká kapela Fast Food Orchestra, o vizualizáciu klipu sa postaral team z Learto production. Jesenno-zimné tour v znamení tematických koncertov pod názvom SPECIAL tour s populárnou kapelou The Paranoid. Nový projekt a unikátne spojenie s dychovým orchestrom RDH Tatramat Matejovce, ktoré vyvrcholilo vypredaným exkluzívnym vianočným koncertom v Spišskej Novej Vsi, kde sa krstilo nové CD/DVD Unplugged live in Spišské divadlo.
2016
Pokračovanie SPECIAL tour s kapelou The Paranoid. Nový projekt frontmana kapely Spoka a jeho návrat pod basketbalový kôš a zaradenie na súpisku extraligového teamu AC LB 04 Spišská Nová Ves. Celý projekt je sprevádzaný filmovou kamerou a rôznymi hosťami zo sveta šoubiznisu, ktorí majú blízko k basketbalu a výsledkom bude dokumentárny film "52:0". Veľký medzník v histórii kapely a odohratý koncert v Londýne - club Venue 229 s populárnou českou kapelou UDG a francúzskou kapelou Norville. Natáčanie nového klipu a dokumentu v Londýne. Vydanie nového klipu s Orchestrom k skladbe Honey Honey. Vydanie nového singlu a klipu k skladbe Profesor lásky, na ktorom sa textársky podieľal jeden z najlepších slovenských textárov Vlado Krausz a romantický klip sa natáčal v nádhernom prostredí Slovenského raja. Koncom roka kapela vydáva ďalší nový singel a klip k skladbe KURMI kde hosťuje prezident zábavy a skvelý muzikant Marián Čekovský. Šaleny klip sa natáčal v spoločnej domácej produkcii - Martin Krestián, Spoko production a AFL promotion. Oba songy sú predzvesťou nového albumu Čiernobiely a veľkých osláv k 20. výročiu kapely, ktorému bude venovaný celý rok 2017.
2017
Celoročná oslava 20. výročia založenia kapely a pôsobenia na česko-slovenskej scéne. Vydanie nového albumu Čiernobiely. Krst prebehol na prvej zastávke 20 rokov tour v Bratislave v klube Ateliér Babylon, krstným otcom CD sa stala legenda česko-slovenskej hudobnej scény Jožo Ráž zo skupiny Elán. Ako hostia krstu sa predstavili: Moja Reč + Komplot, Boy Wonder, Fast Food Orchestra, Colectiv, Alžbeta & Júlia. Turné prebiehalo počas 3 mesiacoch a kapela odohrala 22 koncertov na Slovensku, ako hostia sa na vybraných koncertoch predstavili: česká kapela Fast Food Orchestra, Boy Wonder s kapelou General Foxx a na záverečnom koncerte, ktorý bol zároveň aj domáci Spišský krst sa predstavila a CD pokrstila folklórna skupina Šafolka. Kapela vydáva ďalšie videosingle z nového albumu: uletená skladba a netradičný klip Čo si kupila, kde hosťuje už nebohý kráľ Šumavy a Cibule - Ladislav Meliško, kvalitne vypestovaný song Zelený čaj na feate s rešpektovanými MCs a to špinavý poet a producent Boy Wonder, český reggae bard Colectiv a mladé speváčky Alžbeta a Júlia, nová medzinárodná spolupráca s francúzskym trúbkárom a raggamuffin MC tvoriacim pod menom Tribuman, svetový klip k skladbe One love sa natáčal v Londýne, Štrasburgu a Spišskej Novej Vsi, a v neposlednom rade fantastická spolupráca a megahit Gruľa feat. Petra Polnišová. Na nový album vyšli veľmi pozitívne recenzie v časopisoch Rock & Pop či Nový Populár a taktiež množstvo rozhovorov v slovenských rádiách a na hudobných portáloch. Unikátom je, že každá skladba z nového albumu Čiernobiely má svoje vizuálne spracovanie a klipy na SaH kanáli presiahli hranicu 16 000 000 zhliadnutí. Na novom albume Struny českej kapely Fast Food Orchestra hosťuje SaH v skladbe Bezbranná. Kapela sa predstavuje v reláciách programu Slovenskej televízie - Park a Hudba made in Slovakia. Koniec roka a osláv výročia kapela uzatvára vydaním svojho prvého vianočného videosinglu Na Vianoce patríme k sebe, ktorý sa okamžite stáva novým najsledovanejším a najpočúvanejším slovenským vianočným hitom.
2018
Ďalší historický medzník kapely a pozvanie do Tel Avivu od spriatelenej izraelskej kapely Los Caparos na festival Tel Aviv Ska Invasion, ktorý sme odohrali v plnom klube Abraham hostel, spolu s Los Caparos a Michal Shapira band. Počas pobytu v Izraeli kapela natočila nový videosingel Na ceste za inou v spolupráci s filmárskym teamom Lexis Production. Na jeseň kapela finišuje s prípravami na turné Patríme k sebe tour 2018, v rámci, ktorého pripravuje aj nový československý album Patríme k sebe pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa. Ako pilotný videosingel vychádza hit Český turista v Tatrách, kde hosťuje česká rocková legenda Lou Fanánek Hagen z kapely Tři Sestry a v klipe sa v hlavnej úlohe predstavil český bulvárny guru Pavel Novotný. K aktuálnemu predvolebnému dianiu na Slovensku kapela vydáva satirickú baladu Voľby budú každý deň.